Logo

PEDAGOG

 

 

GODZINY PRACY PEDAGOGA

W ROKU SZKOLNYM 2024/2025

Poniedziałek: 12.20 - 15.00

Wtorek: 8.20 - 13.30  

Środa: 8.20 - 12.20

Czwartek:  8.20 - 13.30

Piątek: 8.20 - 13.20

   W razie konieczności istnieje możliwość indywidualnego dostosowania godzin dla potrzeb zainteresowanych.


mgr Grażyna Wieczorek
 

****************************************************************************
 

Najważniejsze zasady

Wakacje to przede wszystkim czas zabawy i odpoczynku.
Każdy nas ma swój pomysł i sposób na spędzenie wolnego czasu. Jedni udają się na rodzinne wyjazdy, inni wybierają wyjazdy zorganizowane takie jak kolonie lub kursy językowe. Ważne jednak, by w każdym miejscu pamiętać
o bezpieczeństwie zachowaniu odpowiedniej ostrożności. 

Nad morzem

Morze to potężny żywioł, z którym trzeba się liczyć. Pamiętajmy zatem o kilku istotnych regułach:

  • Kąpmy się tylko w miejscach dozwolonych i pod opieką dorosłych. Jeśli miejsca strzeże  ratownik – zawsze stosujmy się do jego poleceń.
  • Miejsce na kąpiel musi być bezpieczne. Dlatego nie wolno się kąpać przy śluzach, mostach, budowlach wodnych, portach, zaporach, a także w brudnej wodzie i tam, gdzie są silne wiry i prądy.
  • Nigdy nie kąpmy się w rwących rzekach, bo wystarczy poślizgnąć się na kamieniu, żeby porwał nas nurt. Idąc na plażę, nie zapominajmy o kremie z filtrem UV. Ciało nasmarujmy już około 20–30 minut przed wyjściem na słońce, czynność tę powtarzając co 2–3 godziny i po każdym wyjściu z wody.
  • Chcąc uchronić się przed udarem, między godziną 11 a 16 ukryjmy się w cieniu.
  • Nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i lekkim nakryciu głowy. 
  • Pamiętajmy, by zabrać ze sobą wodę oraz coś do jedzenia. 
  • Nie wchodźmy do morza podczas burzy, deszczu lub mgły.
  • Jeśli długo przebywaliśmy na słońcu – poczekajmy chwilę w cieniu, zanim wejdziemy do wody. Pozwoli nam to uniknąć szoku termicznego.
  • Nie pływajmy w pobliżu wodorostów. Zwracajmy uwagę na dno i ukształtowanie zbiornika.
  • Pływajmy wyłącznie w obszarze wyznaczonym przez boje.
  • Skoki do wody wydają się świetną rozrywką, ale przy odrobinie pecha mogą skończyć się trwałym kalectwem. 
  • Wybierając się na kajaki, łódki czy rowery wodne, zawsze zakładajmy kapok. Pamiętajmy też, aby nie pływać wieczorem i po zmroku. To niebezpieczne i łatwo zgubić się na wodzie.

W górach

Jednym z największych zagrożeń w górach jest zmieniająca się w szybkim tempie pogoda.
Przed każdą górską wycieczką dowiedzmy się, jakie są przewidywane warunki atmosferyczne!

  • Zawsze pamiętajmy o naładowanej komórce z numerem GOPR – 601 100 300.
  • Najlepiej wyruszajmy już wczesnym rankiem. 
  • Zaplanujmy trasę, uwzględniając swoje umiejętności, pogodę oraz godzinę zachodu słońca. 
  • Sprawdźmy, czy na wybranym przez nas szlaku są jakieś schroniska, szałasy, leśniczówki itp., w których można się schronić, jeśli nagle zmieni się pogoda. 
  • Przed górską wędrówką spakujmy do plecaka mapę. 
  • Zabierzmy ze sobą: zapasowe skarpetki, czapkę, koszulę lub inne okrycie z długim rękawem, pelerynę, kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy.
  • Pamiętajmy o prowiancie – polecamy produkty z dużą zawartością węglowodanów, np. czekoladę lub baton energetyczny.
  • Nie zapominajmy o  okularach przeciwsłonecznych.
  • Przed wyjściem w góry poinformujmy kogoś, gdzie się wybieramy, jakim szlakiem i o jakiej porze planujemy wrócić. 

W razie nagłej zmiany pogody, szukajmy podstawowych oznaczeń szlaku turystycznego.
Jest to prostokątny znak – kolorowy pasek, oznaczający kolor szlaku, pomiędzy dwoma białymi paskami. W Polsce mamy 5 kolorów szlaków: 

  • czerwony - szlak główny dla danych gór, zwykle prowadzi przez najwyższe i najciekawsze szczyty pasma;
  • niebieski – trasy dalekobieżne, warto planować nimi wyprawy, gdy nie chcemy schodzić z gór i planujemy nocować w schronisku;
  • zielony i żółty – krótkie szlaki, które zwykle krzyżują się z innymi szlakami;
  • czarny – krótkie szlaki dojściowe.

Spacer do lasu lub na łąkę

Wchodząc do lasu, poruszajmy się po wydeptanych ścieżkach. Każde miejsce wygląda podobnie, więc łatwo się zgubić, chodząc na przełaj. Jeśli dostrzeżemy dzikie zwierzę,
nie zbliżajmy się do niego. Jeśli to ono idzie w naszym kierunku, zatrzymajmy się i poczekajmy lub zróbmy powoli kilka kroków do tyłu. Nie rzucajmy się do ucieczki (zwierzę może ruszyć w pościg), nie patrzmy zwierzęciu w oczy ani nie pokazujmy mu zębów (odczyta to jako przejaw agresji).

  • Nie dokarmiajmy dzikich zwierząt! To dla nich niezdrowe.
  • Stosujmy preparaty przeciw komarom, kleszczom, szerszeniom oraz osom.
  • Nie rozpalajmy ognisk w lesie i jego pobliżu.
  • Jeśli zauważymy pożar – dzwońmy po straż pożarną. Nie podchodźmy do ognia.

Wyprawa rowerowa

  • Starajmy się nie podróżować solo.
  • Zawsze jeździmy w kasku.
  • Miejmy przy sobie apteczkę. 
  • Sygnalizujmy ręką kierunek, w którym chcemy jechać. 
  • Zwalniajmy na krętych drogach. 
  • Słuchajmy i obserwujmy, czy nie zbliża się do nas inny pojazd, czy nie nadjeżdża pociąg lub tramwaj.

Gdziekolwiek planujemy się wybrać, pamiętajmy o naładowaniu przed wyjściem
telefonu lub noszeniu ze sobą przenośnej ładowarki typu power bank – tym bardziej,
jeśli planujemy dłuższą wędrówkę, spacer, podróż. Dodatkowo zawsze miejmy w telefonie zapisane numery alarmowe, a także w odpowiedni sposób zapisane numery bliskich osób. Przed imieniem bliskiej osoby powinno znaleźć się słowo „ICE”. Jest to znak dla ratowników medycznych, kogo poinformować w razie wypadku.

Same zasady bezpieczeństwa to nie wszystko.
Jeśli planujemy dalsze podróże np. za granicę, warto pomyśleć nad dodatkowym ubezpieczeniem. Wybierając ubezpieczenie, zwróć uwagę
na wartość wykupowanej polisy oraz na zakres, czyli jakie zdarzenia pokryje ubezpieczenie.


Poradnik do  pobrania: Poradnik_bezpieczne_wakacje.pdf

Źródła:

  • https://czasdzieci.pl/ro_artykuly/id,749192b.html
  • http://strefamlodych.pl/badz-bezpieczny-w-czasie-wakacji/

 

*******************************************************************************

 

 

 

**************************************************************************************************************************

UWAŻAJ NA KLESZCZE!

   W okresie wakacyjnym najbardziej uaktywniają się kleszcze. Sprawdź, co trzeba wiedzieć o boreliozie, jakie zagrożenia są związane z ukąszeniem oraz jak pozbyć się kleszcza.

W maju i czerwcu oraz w okresie jesiennym  swój szczyt aktywności mają kleszcze (Ixodida) - pajęczaki z podgromady roztoczy. Znanych jest około 900 gatunków, w Polsce występuje na stałe 19. Kleszcze to pasożyty, które w trakcie żerowania przenoszą groźne choroby.

Gdzie występują kleszcze? Pozbądźmy się najpierw pewnego uogólnienia: kleszcze nie znajdują się wyłącznie w lesie bądź na drzewach. Najczęściej można je znaleźć na polanach, w parkach, na trawnikach w centrach miast, a nawet na poddaszach naszych domów. Wypatrujmy ich w miejscach przejściowych, np. na skraju lasu i łąki, polany czy na brzegach ścieżek. Ich ulubione rośliny to paprocie, czarny bez, krzewy jeżyn i leszczyna. Kleszcze uwielbiają wilgoć, dobrze się czują również w warunkach pokojowych (powyżej 25°C).

W jakie miejsca na skórze wbijają się najczęściej kleszcze?

Ze względu na preferowaną temperaturę i wilgoć, kleszcze wbijają się najczęściej w miejsca gdzie pojawia się pot i gdzie skóra jest najdelikatniejsza tj. za uszami, w zgięciach łokci i kolan, pod biustem itp. Pasożyty są najaktywniejsze o poranku i wieczorami, więc wtedy szczególnie uzbrójmy się w przezorność i przygotujmy na obecność tych szkodników. Częstymi ich nosicielami są także domowe zwierzęta. Uważnie więc przyjrzyjmy się naszemu ulubieńcowi za każdym razem, kiedy wróci ze spaceru.  Bądźmy także zawsze świadomi ukrytych zasadzek, kiedy wchodzimy w wysoką trawę lub zarośla czy siadamy na pniach drzew. Wieczorami, w chłodnym lesie, zakładajmy długie spodnie - najlepiej jasne, dzięki czemu łatwiej będzie dostrzec kleszcza - a po powrocie mocno je wytrzepujmy.

Kilka informacji o kleszczach: Po pierwsze: kleszcz docelowo chce zaczepić się o skórę jeżeli jeszcze tego nie zrobił i widzimy, jak się porusza, należy go jak najszybciej strzepnąć. Po drugie: kleszcze mają silne pazurki i potrafią mocno się wczepić, a ich ślina zawiera substancję znieczulającą, więc nawet nie poczujemy ukłucia. Po trzecie: nie jest łatwo dostrzec kleszcza; larwa ma 0,5 mm średnicy i może mieć odcień podobny do skóry, nimfa zaś osiąga wielkość ziarnka piasku: 1,5 mm.

Nie wyrywaj kleszcza palcami: Do usunięcia kleszcza najlepiej użyć  pęsety lub odpowiedniego narzędzia, które można kupić w każdej  aptece. Nie czekaj! Zrób to od razu, bo im szybciej się go usunie tym lepiej! Chwyć go jak najbliżej skóry i wyciągnij zdecydowanym ruchem po lekkim łuku. Wykręcanie w prawo czy w lewo nie ma żadnego uzasadnienia. Przed usunięciem pod żadnym pozorem nie smaruj niczym miejsca wokół kleszcza - to zwiększa ryzyko zakażenia. Dopiero po wyciągnięciu pasożyta zdezynfekuj skórę i sprawdź, czy wyszedł w całości.

Szczepienie i leczenie. Najpopularniejsze choroby przenoszone przez kleszcze to borelioza
i kleszczowe zapalenie mózgu. Niestety nie ma aktualnie szczepionki przeciw boreliozie. W ciągu 6 tygodni od ukąszenia mogą pojawić się pierwsze objawy. W połowie przypadków będzie to rozprzestrzeniający się  po skórze rumień - bezbolesny, pierścieniowaty, powiększający się i zanikający o średnicy od jednego do ponad pięciu centymetrów. Objawy towarzyszące to senność i zaburzenia równowagi. Leczenie opiera się na podaniu antybiotyków i średnio trwa 28 dni. Aby upewnić się, że kleszcz nie zaraził nas boreliozą, można zbadać krew. Na poważne kleszczowe zapalenie mózgu na szczęście jest szczepionka. Najlepiej się zaszczepić przed sezonem kleszczy.

W odróżnieniu od boreliozy, do zakażenia KZM dochodzi już w ciągu kilku pierwszych minut wysysania krwi przez kleszcza - wraz ze śliną pasożyta. Po 1-3 tygodniach od ukąszenia mogą wystąpić objawy przypominające grypę (gorączka, bóle mięśni), które po kilku dniach ustępują i na tym etapie choroba może się zakończyć, ale może też po kilku dniach wrócić ze zdwojoną siłą, z silnym bólem głowy, a czasem też poważnymi objawami neurologicznymi, zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, zapaleniem mózgu lub rdzenia mózgu. Obie choroby jednak mogą przebiegać bezobjawowo. Każde podejrzenie zakażenia należy skonsultować z lekarzem.

Uwaga! Nie każdy kleszcz przenosi choroby i nie każdy zakażony musi nas zarazić czy wywołać chorobę. Ponieważ borelioza i choroby odkleszczowe mogą sprawiać trudności diagnostyczne, starajmy się w ogóle nie dopuścić do zakażenia.

Źródło :
https://www.gov.pl/web/uw-mazowiecki/co-nalezy-wiedziec-o-kleszczach

 

***********************************************************************************************************************

KILKA PORAD PRZED EGZAMINEM ÓSMOKLASISTY

  We  wtorek , środę  i czwartek będziecie zdawali swój pierwszy „prawdziwy” egzamin. Pewnie niektórzy z Was trochę się denerwują, dlatego przygotowałam dla Was kilka rad i przypomnień. Pamiętajcie, że wynik egzaminu nie wpływa na Wasze oceny na świadectwie, ale jest bardzo ważny w rekrutacji do szkół, które wybraliście, dlatego postarajcie się wypaść jak najlepiej.


 

PAMIĘTAJ!

  1. Połóż się spać o takiej porze, żeby się wyspać. W ostatniej chwili niczego więcej się nie nauczysz.
  2. Wstań na tyle wcześnie, żeby mieć czas na spokojne przygotowanie się i dotarcie do szkoły bez nerwów.
  3. Koniecznie zjedz lekkie śniadanie.
  4. Weź koniecznie ze sobą:

- legitymację szkolną lub dowód osobisty,

- długopis lub pióro z czarnym wkładem (pomyśl o długopisie zapasowym),

- na część matematyczną dodatkowo linijkę,

możesz zabrać ze sobą wodę do picia.

Przed egzaminem:

1.Nie bierz niczego na uspokojenie, ani żadnych środków, które mają wspomagać koncentrację.

2.Przyjdz z dobrym nastawieniem i humorem.

3.Myśl pozytywnie.

4.Ubierz się w strój galowy.

Podczas egzaminu:

  1. Słuchaj uważnie uwag nauczyciela.
  2. Czytaj uważnie polecenia, do końca i ze zrozumieniem.
  3. Nie śpiesz się, masz wystarczającą ilość czasu.
  4. Odpowiadaj dokładnie na pytania.
  5. Rozwiązuj w pierwszej kolejności zadania łatwe.
  6. PISZ WYRAŹNIE!!!
  7. Przede wszystkim liczy się jakość napisanego tekstu. Jeżeli zdążysz – przeczytaj raz jeszcze wypracowanie, dostaw brakujące przecinki i popraw błędy.
  8. Dbaj o staranność zapisu działań matematycznych.
  9. Działania matematyczne przelicz dwa razy.
  10. Pamiętaj, że wiele odpowiedzi wywnioskować można z tekstów, zawartych w arkuszu egzaminacyjnym.

 Podczas rozwiązywania zadań nie będziesz mógł/mogła liczyć na pomoc nauczyciela, ale pamiętaj, że wszyscy szczerze życzymy Ci powodzenia :)

                                                                                  Grono Pedagogiczne

                                                                                                                 

********************************************************************************

 

 

 

 

*********************************************************************************

 

DIETA PRZED EGZAMINEM

  Egzaminy mogą być stresujące, zwłaszcza jeśli jesteś pod presją, aby zdobyć wysoką ocenę. Ludzie robią wiele szalonych rzeczy przed egzaminem oczekując lepszego wyniku. Będziesz zszokowany wiedząc, że niektórzy studenci w Korei Południowej nie myją włosów przed egzaminem, wierząc, że zmyliby całą ich wiedzę. W Chinach kolor „czerwony” jest uważany za szczęście. Więc nie zdziw się, jeśli w sali egzaminacyjnej znajdziesz większość uczniów w czerwonych sukniach. Tak po prostu, w większości kultur powszechne są specjalne modlitwy przed egzaminem.

  Pomimo tych wszystkich rytuałów Jedną z najważniejszych rzeczy do zrobienia przed egzaminem jest dobre jedzenie. Powinieneś jeść żywność, która wzmocni twój mózgi pomoże skoncentrować się podczas egzaminu. Dlatego też włączyliśmy listę najlepszych potraw, które można zjeść przed egzaminem, aby przeprowadzić spokojny, bezstresowy i przyjemny test.

Dlaczego warto jeść tuż przed egzaminem?

Mniej więcej wszyscy czują się zestresowani podczas egzaminu. Jeśli jednak stres przerodzi się w lęk lub panikę, może to poważnie wpłynąć na wyniki w sali egzaminacyjnej. Kiedy czujesz się zestresowany, twój mózg nie działa najlepiej i możesz zapomnieć o tym, czego się nauczyłeś. Oto kilka symptomów stresu egzaminacyjnego:

  • Uczucie niepokoju
  • Nie jestem w stanie się skoncentrować
  • Nie mogę spać prawidłowo
  • Nie można się zrelaksować
  • Bóle głowy
  • Zwiększone tętno itp.

Powinieneś ćwiczyć zdrowe nawyki, abyś nie poddawał się nadmiernemu stresowi podczas egzaminu, który może prowadzić do ataków paniki. Dobre odżywianie jest obowiązkowe przed egzaminem; daje to następujące korzyści:

  • Pomoże Ci się skupić.
  • To da ci energię i pomoże ci skoncentrować się na zadawanych pytaniach.
  • Będziesz mógł się zrelaksować i wykorzystać swój mózg w najlepszym wydaniu, jeśli jesz dobrze przed egzaminem.
  • Odpowiednie pożywienie pomoże Twojemu mózgowi szybko wchłonąć i przywołać informacje.
  • Zapobiegnie również bólom, gorączce i nudnościom, które mogą wystąpić z powodu nadmiernego stresu.

Jest więc absolutnie konieczne, aby wiedzieć, które pokarmy są najlepsze dla mózgu i jakich pokarmów unikać. W ten sposób będziesz mógł dać z siebie wszystko w sali egzaminacyjnej.

1. Jajka

Jajka są pełne białka i pomagają zwiększyć pamięć. Każdego dnia przed egzaminem można gotować jajka sadzone, smażone lub gotowane.

  • Twoje ciało wykorzystuje pokarmy bogate w białko, takie jak jaja, do produkcji aminokwasów; są one bardzo ważne dla utrzymania ostrości umysłu.
  • Jajka sprawiają, że czujesz się pełniejszy niż ciastka lub inne słodkie produkty, które nie są dla Ciebie dobre.
  • Zawiera witaminę B12, która pomaga przekształcić glukozę w energię.
  • Pomaga w rozwoju mózgu.
  • Poprawia czujność.
  • Poprawia wydajność poznawczą.
  • To także zwalcza zmęczenie.

Jajka są dobre na śniadanie i coś wspaniałego przed rozpoczęciem przygotowania do egzaminu. Nie powinieneś opuszczać jajka na jeden dzień przed egzaminem!

2.Tłuste ryby

Zapewne słyszałeś, że Omega-3 jest ważna na serce, ale czy wiesz, że jest to również bardzo ważne dla pamięci? Tłuste ryby, takie jak łosoś, makrela, tuńczyk, pstrąg, śledź itp. Są uważane za pokarmy mózgowe (pokarmy korzystne dla mózgu).

  • Tłuste ryby poprawiają koncentrację i zwiększają objętość mózgu.
  • Łagodzi depresję przed egzaminem.
  • Zawiera białko, które pomaga mózgowi efektywnie funkcjonować.
  • Obniża ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych iw rzeczywistości poprawia funkcje poznawcze.
  • Może zwiększyć możliwości uczenia się.
  • Pomaga w zapobieganiu ADHD u dzieci.

Musisz podać jedną z tych ryb podczas obiadu lub kolacji przed egzaminem. Poprawi to ogólną pamięć i pomoże ci skutecznie zweryfikować się przed egzaminami.

3. Owoce

  • Pomagają utrzymać poziom cukru we krwi stabilny, co poprawia koncentrację.
  • Zawierają silne przeciwutleniacze, które pomagają utrzymać koncentrację.
  • Zawiera naturalny cukier, który daje dużo energii.
  • Pomaga uzupełniać i nawadniać ciało i pomaga nie czuć się sennym po posiłku.
  • Owoce takie jak jabłka zawierają acetylocholinę, która poprawia percepcję sensoryczną.
  • Owoce mogą zmniejszyć niepokój.
  • Poprawia umiejętności uczenia się i rozumowania.
  • Jagody mogą poprawić zdolności werbalne i numeryczne.
  • Pomaga w pozytywnym podejmowaniu decyzji.
  • Owoce zapewniają ochronę przed chorobą Parkinsona i chorobą Alzheimera.

Zaleca się spożywanie owoców co cztery godziny przed egzaminem. Owoce mogą poprawić funkcje poznawcze i ogólne zdrowie mózgu.

4. Warzywa

Przed egzaminem należy jeść zielone i ciemne warzywa, aby poprawić koncentrację. Warzywa takie jak szpinak, brokuły, papryka, marchew, dynia butelkowa itp. Mają wiele zalet.

  • Dostarczają białka, wapnia i wody, które są dobre dla ciała i umysłu.
  • Warzywa są niezbędnym źródłem witamin B6, B12 i innych, które poprawią czujność i ogólną wydajność mózgu.
  • Ciemnozielone warzywa zawierają witaminę K, która buduje ścieżki w mózgu.
  • Warzywa zawierają azotany i przeciwutleniacze, które zwiększają koncentrację.
  • Warzywa morskie, takie jak kombu, nori itp., Zawierają duże ilości żelaza, które pomaga ustabilizować poziom cukru we krwi.
  • Brokuły skutecznie odnawiają i naprawiają połączenia nerwowe.
  • Brokuły przyspieszają również proces gojenia mózgu, w przypadku uszkodzenia mózgu i pomagają również w zapobieganiu demencji.

Możesz jeść warzywa gotowane lub gotowane. Tylko upewnij się, że duża część lunchu lub obiadu zawiera warzywa.

5. Orzechy

Orzechy są szybkim źródłem białka i takie są ważne dla mózgu. Tak więc, kiedy czujesz się głodny podczas nauki na egzaminie, złap garść orzechów, a poczujesz się naładowany. Oto główne zalety posiadania wielu orzechów przed egzaminem:

  • Dają ci energię do podtrzymania podczas egzaminu i wcześniej.
  • Orzechy są zapakowane w tłuszcze i składniki odżywcze, które są dobre dla mózgu.
  • Orzechy są bardzo wygodne do jedzenia, więc bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty, zawsze możesz złapać orzechy.
  • Poprawiają naturalny proces usuwania odpadów w mózgu.
  • Pomagają szybciej przetwarzać informacje i przyczynia się do rozwoju neuroprzekaźników w mózgu.
  • Orzechy mają działanie przeciwdepresyjne; więc nie będziesz czuł się przygnębiony przed egzaminem.
  • Orzechy są dobrym źródłem witaminy B6, która jest bardzo ważnym minerałem dla funkcjonowania mózgu.
  • Orzechy włoskie i orzechy nerkowca są źródłem kwasów Omega-3, więc jeśli nie lubisz jeść ryb, nadal możesz czerpać korzyści zdrowotne z Omega-3 z niektórych orzechów włoskich.

Orzechy świetnie nadają się do przekąsek. Tak więc, zamiast mieć niezdrową żywność, taką jak pizza i frytki, powinieneś mieć orzechy, gdy czujesz głód między posiłkami.

6. Nasiona

Nasiona takie jak nasiona lnu, nasiona dyni, chia, itd. są źródłem tłuszczów Omega-3. Tłuszcze Omega-3 są bardzo skuteczne w zwalczaniu lęku i depresji. Będzie to bardzo pomocne dla kogoś przygotowującego się do testu. Nasiona zapewniają również następujące korzyści:

  • Pomagają zapobiegać utracie pamięci.
  • Poprawiają koncentrację
  • Pomagają w leczeniu depresji.
  • Nasiona zawierają bardzo ważny minerał dla ciała. Podczas stresujących sytuacji nasze ciało traci cynk; więc jedząc nasiona, będziesz mógł szybko zastąpić utracony cynk, przywracając normalne funkcje ciała.

Nasiona poprawiają ogólną moc mózgu. Zawiera różne tłuszcze, takie jak ELA i ALA, które są pomocne w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu. Jeśli nie masz ochoty na jedzenie nasion, możesz zrobić z nich proszek i skropić go sałatkami lub zupą.

7. Owies

Przed egzaminem należy jeść owies na śniadanie. Jest to łatwe do przygotowania, więc niewiele czasu zostanie na to zmarnowane. Oto wiele korzyści owsa:

  • Jest bogaty w potas, cynk, witaminy B i E, które pomagają mózgowi funkcjonować na optymalnym poziomie.
  • Według badań, poprawia funkcje poznawcze mózgu.
  • Jest trawiony powoli, dzięki czemu pozostaniesz energetyzowany i pełny przez długi czas.
  • Pomaga utrzymać równowagę poziomu cukru we krwi.
  • Pomaga zmniejszyć lipoproteiny o niskiej gęstości, co obniża wchłanianie cholesterolu w organizmie, prowadząc do uszkodzenia mózgu.

Owies ma działanie pobudzające mózg, które może pomóc w zwalczaniu chorób takich jak demencja. Dlatego ważne jest włączenie owsa do swojej diety, zwłaszcza przed egzaminami.

8. Mleko

Mleko jest obowiązkowym elementem diety przed egzaminem. Jeśli codziennie pijesz szklankę mleka, zwiększy to moc twojego mózgu.

  • Badania pokazują, że jeśli regularnie pijesz mleko, będziesz lepiej radził sobie z testami pamięci.
  • Magnez w mleku pomaga zapobiegać utracie pamięci.
  • Chroni przed nadciśnieniem i chorobami serca.

Spróbuj pić mleko o niskiej zawartości tłuszczu lub beztłuszczowe. Możesz również spróbować alternatywnych produktów mlecznych, takich jak twaróg i jogurt. Produkty mleczne pomogą również mózgowi w prawidłowym funkcjonowaniu.

9. Zielona herbata

Kofeina może pomóc ci zasnąć i uczyć się długie godziny przed egzaminem. Należy jednak unikać picia kawy, ponieważ może to zmniejszyć zdolność prawidłowego ustawiania ostrości z powodu zbyt dużej zawartości kofeiny. Także jeśli staniesz się zbyt zależny od kawy, może to prowadzić do takich stanów, jak zmęczenie. Więc nie powinieneś ryzykować, popijając kawę, podczas gdy Zielona herbata jest dla niej zdrową alternatywą.

  • Przeciwutleniacze w zielonej herbacie zwiększają koncentrację.
  • Według niektórych badań może to zmniejszyć ryzyko choroby Parkinsona i Alzheimera.
  • Zawiera niewielką ilość kofeiny, więc działa jako środek pobudzający, który pomaga ci zasnąć i uczyć się przez długie godziny.
  • Poprawia nastrój, dzięki czemu możesz być bardziej skoncentrowany na swoich badaniach.
  • Podsyca mózg do cięższej pracy przez dłuższe godziny..

Więc jeśli potrzebujesz szybkiego wzmocnienia, pij zieloną herbatę. Poczujesz się odświeżony i pobudzony przed egzaminem.

10. Ciemna czekolada

Wiemy już, że ciemna czekolada pomaga schudnąć. Ale będziesz zadowolony wiedząc, że pomaga to również w prawidłowym funkcjonowaniu mózgu.

  • Naturalnym jest stresowanie się przed egzaminem, a zbyt duży stres może mieć negatywne konsekwencje dla ciała i umysłu. Ciemna czekolada zmniejszy negatywne skutki stresu.
  • Poprawia umiejętności rozwiązywania problemów, zwiększa pamięć i poprawia koncentrację.
  • Zwiększa przepływ krwi do mózgu, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania mózgu.
  • Zmniejsza ryzyko demencji.
  •  

Dyrektor zaprasza

mgr Katarzyna Grzyb

 

Publiczna Szkoła Podstawowa
im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
ul.Szkolna 4 
26 - 420 Nowe Miasto nad Pilicą
tel./fax: 48 67 41 221
tel: 48 67 40 002 
e-mail:

specjw@box43.pl

 

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

listopad 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.