UZALEŻNIENIA - część II
UZALEŻNIENIA - SKUTKI
Kochani!
Kontynuujemy temat uzależnień.
Wysłuchajcie na początek pewnej historii w piosence „Antynarkotykowa" - YouTube
Ludzie, którzy sięgają po używki często myślą, że dzięki nim uporają się z problemami, uspokoją się, będą bardziej swobodni w kontaktach z innymi. W rzeczywistości jednak niszczą siebie. Kiedy uświadomią sobie, że nie rozwiązali swoich problemów, z reguły są już osobami uzależnionymi. Skutki nałogów mogą być bardzo drastyczne. Wywierają one negatywny wpływ zarówno na kondycję fizyczną i psychiczną człowieka oraz jego życie społeczne.
Skutki uzależnienia od narkotyków i dopalaczy.
Obejrzyjcie film na YouTube „Jak to działa: dopalacze" - Krajowe Biuro ds. Przeciwdziałania Narkomanii.
Od lat jednym z najbardziej niepokojących zjawisk wśród dzieci i młodzieży jest narkomania.
* Skutki somatyczne, czyli negatywne oddziaływanie na wewnętrzne układy i narządy. Zażywanie środków psychoaktywnych w przypadku młodych osób jest szczególnie niebezpieczne. Prowadzi do wielu zaburzeń w rozwoju, a nawet do całkowitego zatrzymania procesu dojrzewania.
* Psychiczne skutki nałogu narkotykowego są związane z niekorzystnym wpływem substancji chemicznych na funkcjonowanie układu nerwowego. Dochodzi do zaburzeń pamięci, obniżenia koncentracji i trudności w uczeniu się. Rezultatem może być pojawienie się stanów depresyjnych, nerwic, lęków itp.
* Społeczne skutki dotyczą dziedziny kontaktów międzyludzkich. Koncentracja na poszukiwaniu substancji psychoaktywnych powoduje, że narkoman stopniowo "wypada" z dotychczasowych ról społecznych nie nadążając za rówieśnikami, przestając rozmawiać z dorosłymi itp.
Skutki picia alkoholu przez młodych ludzi.
* Komplikacje zdrowotne - alkohol niszczy wątrobę i mózg, podrażnia błonę śluzową żołądka. Nałogowe picie alkoholu wyniszcza organizm i w konsekwencji prowadzi do śmierci.
* Konsekwencje prawne z powodu np. prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, udziału w bójkach itp.
* Skutki społeczne i osobiste polegające m.in. na konfliktach z rodziną i przyjaciółmi, kłopotach w szkole, uleganiu wpływom innych, nieodpowiedzialnych i ryzykownych zachowaniach.
Bezpośrednie zagrożenia związane z piciem alkoholu są dla młodych ludzi szczególnie duże, ponieważ mają oni mniej doświadczenia i umiejętności w zakresie kontrolowania ilości pitego alkoholu oraz jego wpływu na organizm.
Polecam obejrzenie :
" Młodzież i alkohol" - reportaż - YouTube
Wpływ nikotyny na organizm człowieka.
Obejrzyjcie najpierw krótki filmik na YouTube - # STOPFEJKFRIENDS - Fabryka Komunikacji.
* Kiedy palimy papierosa, nikotyna dostaje się do naszego ciała drażniąc błonę śluzową nosa, zmniejszając poczucie smaku w ustach.
* Nikotyna negatywnie oddziałuje na układ oddechowy. Płuca powoli brązowieją od osadzającej się w nich smoły.
* Dostając się do krwi i uszkadzając ścianki naczyń krwionośnych wpływa na pracę serca podnosząc ciśnienie krwi.
* Mózg staje się przechowalnią nikotyny.
* Wraz z krwioobiegiem nikotyna przechodzi do wątroby i uszkadza ją.
E - papierosy - wpływ na młodzież.
* Negatywny wpływ na rozwój mózgu.
* Nikotyna zawarta w e - papierosach może również przygotować mózg nastolatka do uzależnienia od innych narkotyków.
* Przyczyna wielu chorób układu oddechowego.
* Młode osoby palące e - papierosy często przechodzą po pewnym czasie do palenia tradycyjnych papierosów.
Skutki uzależnienia od komputera i Internetu.
To uzależnienie rozwija się zwykle niepostrzeżenie. Często trudno je dostrzec, a więc zapobiec niekorzystnym konsekwencjom. Skutki mają charakter fizyczny, psychiczny, intelektualny, moralny i społeczny. Obok wad postawy, bólów głowy, czy zaniedbania codziennych obowiązków, u takich osób może w skrajnym przypadku dojść nawet do wycieńczenia organizmu i śmierci.
Skutki uzależnienia od telefonu.
* Bóle głowy, karku.
* Zmęczenie oczu i osłabienie ogólnej kondycji narządu wzroku.
* Wady postawy.
* Zaburzenia odżywiania.
* Bezsenność.
* Problemy z kręgosłupem.
Uzależnienie od telefonu może przyczynić się ponadto do kłopotów w nauce, rozwoju zaburzeń emocjonalnych oraz stopniowego wycofywania się z relacji międzyludzkich.
Młody człowieku zapamiętaj!
Twoje życie jest darem i nie dostaniesz drugiego. To, jak je przeżyjesz najbardziej zależy od Ciebie. Do szczęścia nie są potrzebne Ci żadne substancje.
Ściskam Was mocno
Wasz pedagog