News
PRZEDSTAWIENIA PROFILAKTYCZNO - WYCHOWAWCZE
17.04.2018
PRZEDSTAWIENIA WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNE
w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Nowym Mieście nad Pilicą
Dnia 13 kwietnia 2018 r. w naszej szkole gościliśmy aktorów objazdowego Teatru Lalek „Bajka” ze Starego Sącza, który zaprezentował uczniom i nauczycielom dwa przedstawienia wychowawczo – profilaktyczne dla klas I – III „Magiczne słowo”, a dla klas IV – VII „Wyjątkowy gość”.
Akcja teatrzyku kukiełkowego pt.: „Magiczne słowo” rozgrywała się w domu głównej bohaterki – Lenki, jej mamy i siostry Olgi oraz w lesie. Dziewczynka była kapryśna, niecierpliwa i nie słuchająca mamy. Nie używała słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Była też bardzo zarozumiała. Pewnego razu postanowiła uciec z domu, bo pokłóciła się ze swoją siostrą Olgą i mamą. W trakcie wyprawy po lesie Lenka spotkała na swojej drodze czarodzieja, lisiczkę Rudziszkę, zajączka, niedźwiedzicę oraz osiołka. Wszystkie zwierzątka wraz z czarodziejem dawali dobre rady dziewczynce, doradzając powrót do domu. Jednakże Lenie nie o taką pomoc chodziło. Po kilku przygodach zrozumiała swoje postępowanie, wróciła do domu, przeprosiła mamę i pogodziła się z siostrą. Wędrówka, którą odbyła dziewczynka nauczyły ją grzeczności i pokory.
Najmłodsi uczestnicy teatrzyku z uwagą i zaciekawieniem przyglądali się spektaklowi. Na zakończenie przedstawienia odbyła się pogadanka na temat zachowania Leny oraz wspólne obejrzenie kukiełek. Uzmysłowiło to dzieciom, jak niezwykle ważną rolę w życiu odgrywa używanie czarodziejskich słów: PROSZĘ, DZIĘKUJĘ, PRZEPRASZAM, DZIEŃ DOBRY I DO WIDZENIA ORAZ SZACUNEK DO INNYCH LUDZI. Uczniowie zrozumieli, że nie warto jest kłócić się i obrażać z błahych, mało istotnych powodów.
Uczniowie klas starszych mieli możliwość zobaczenia spektaklu zatytułowanego „Wyjątkowy gość”, który został przygotowany na podstawie opowiadania Zofii Kossak. Cały bieg wydarzeń toczył się w domu biednego Szewca, bogatego Młynarza oraz na drodze przy kapliczce z Panem Jezusem.
W bajce wzięło udział jedenaście postaci kukiełkowych: Szewc, Żona Szewca, Młynarz, Żona Młynarza, Posterunkowy, Wędrowiec, Sierota, Sprzedawca guzików, oraz Jezus z kapliczki, Diabeł, i Piszcząca Bieda. Uczniowie z ogromnym zainteresowaniem śledzili losy głównych bohaterów, szewca i jego żony, którzy za swoją bezinteresowność i gościnność zostali wspaniale wynagrodzeni oraz szewca i jego żony, którzy myśląc tylko o bogactwie, okazali się chciwi i obojętni na los drugiego człowieka. Ponieśli za swoje zachowanie zasłużoną karę – w ich domu na stałe zamieszkała Piszcząca Bieda.
Uczniowie mogli poznać treści oparte na wartościach chrześcijańskich, z których wypływała nauka, w myśl św. Brata Alberta, że „trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole i każdy może z niego ukroić tyle, ile potrzebuje…”. Po przedstawieniu przeprowadzona została rozmowa aktorów z uczniami, dotycząca postępowania szewca i jego żony.
Spektakl był dla uczestników znakomitą lekcją dobroci, nauki gościnności, potępiającą uczucia – zazdrości i egoizmu oraz dbałości wyłącznie o dobra materialne. Przedstawienia podobały się bardzo zarówno uczniom tym małym jak i tym dużym. Uczestnicy zrozumieli sens tych mądrych bajek, które miały przesłanie wychowawcze i profilaktyczne.
Serdecznie dziękujemy GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH za fundusze, dzięki którym nasi uczniowie mogli obejrzeć ciekawe i pouczające przedstawienia.